JH21-200T Pneumatic Punch JH21 Series Computerized High Accuracy Punching Machine
Anhui Aoxuan Heavy Industry Machine Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Aoxuan
Model Number : JH21-200
Place of Origin : Maanshan
Certification : CE
MOQ : 1 SET
Packaging Details : 20' GP
Delivery Time : 35 DAYS
Payment Terms : 50% deposit
Supply Ability : 300 sets/year
Nominal force : 2000Kn
Stroke of nominal force : 6 times/min
Stroke of sliding block : 250mm
Fixed No. of strokes : 45mm
Variable No. of strokes : 25-45mm
Closed height : 450mm
Closed height adjustment : 110mm
Distance from slider block centre to the frame : 430mm
Length between columns : 910mm
Botttem size slider : 880*650mm
Hole size for die handle : 70*100mm
Worktable : 1390*840mm
Blanking hole diameter : 200mm
Table plate thickness : 180mm
Workbench height : 1000mm
Size : 2600*1540*3800
Bolt distance : 2020 1360
Electric motor : Y180m-4/18.5Kw
Weight : 19200Kg
Origin : Ma'anshan
Contact Now
Product Description:
Features:
  • Product Name: Pneumatic Punching Machine
  • Control System: Computerized
  • Noise Level: Low
  • Punching Force: 2000Kn
  • Vibration Level: Low
  • Air Cushion: Yes
  • Fixed Platform: Yes
  • PLC Electrical Control System: Yes
Technical Parameters:
Parameter Value
Model JH21 series
Punching Force 2000Kn
Punching Speed 6 times/min
Noise Level Low
Power Supply Pneumatic
Operation Mode Automatic
Size 2600*1540*3800mm
Weight 19200Kg
Punching Accuracy High
Open Type Yes
Applications:
Customization:
Customized Pneumatic Punching Machine from Aoxuan
  • Brand Name: Aoxuan
  • Model Number: JH
  • Place of Origin: Maanshan
  • Certification: CE
  • Minimum Order Quantity: 1 SET
  • Packaging Details: 20' GP
  • Delivery Time: 35 DAYS
  • Payment Terms: 50% deposit
  • Control System: PLC electrical control system, open type, open type with electric interlock
Support and Services:
Pneumatic Punching Machine Technical Support and Service
Installation
Repair and Maintenance
Training
Packing and Shipping:
Packaging and Shipping
FAQ:
  • Q: What is the brand name of the Pneumatic Punching Machine?
    A: The brand name of the Pneumatic Punching Machine is Aoxuan.
  • Q: What is the model number of the Pneumatic Punching Machine?
    A: The model number of the Pneumatic Punching Machine is JH.
  • Q: Where is the Pneumatic Punching Machine from?
    A: The Pneumatic Punching Machine is from Maanshan.
  • Q: What is the certification of the Pneumatic Punching Machine?
    A: The certification of the Pneumatic Punching Machine is CE.
  • Q: What is the minimum order quantity for the Pneumatic Punching Machine?
    A: The minimum order quantity for the Pneumatic Punching Machine is 1 SET.
  • Q: How much is the Pneumatic Punching Machine?
  • Q: What is the packaging details for the Pneumatic Punching Machine?
    A: The packaging details for the Pneumatic Punching Machine is 20' GP.
  • Q: How long does it take to deliver the Pneumatic Punching Machine?
    A: It takes 35 DAYS to deliver the Pneumatic Punching Machine.
  • Q: What are the payment terms for the Pneumatic Punching Machine?
    A: The payment terms for the Pneumatic Punching Machine is 50% deposit.